COMPUTING > Serwery Cloud > Tworzenie i konfigurowanie serwerów Cloud > Jak ustawić ilość pamięci RAM

3.2.4 Jak ustawić ilość pamięci RAM Przewodnik po usłudze Serwer Cloud Pro

Podobnie jak przy procesorach, należy pamiętać, iż każdy GB pamięci RAM jest fizycznie dedykowany i gwarantowany (brak overbooking'u, brak overselling'u). Ilość pamięci RAM dla każdego pojedynczego Serwera Cloud może się wahać od 1 GB do 64 GB, zarówna dla systemów operacyjnych 32-bitowych, jaki i 64-bitowych.

Pamiętaj, że jeśli ustawisz 4 GB pamięci RAM na 32-bitowym systemie operacyjnym Linux, 0.8 GB będzie dostępne dla jądra. a maksymalnie 3.2 GB będzie dostępne dla serwera. Limit ten jest związany z architekturą systemów operacyjnych (https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778(v=vs.85).aspx).

Zmiana ilości pamięci RAM jest możliwa w dowolnej chwili, po wyłączeniu sewera. Ilość pamięci RAM w wirtualnym serwerze może być zmieniana w dowolnej chwili, z dowolnego powodu, zarówno tymczasowo jak i na stałe. Zwiększenie ilości pamięci RAM zwiększa wydajność wirtualnego serwera, jego moc oraz szybkość działania aplikacji.

Ilość pamięci RAM jest blisko związane z zamierzonym przez użytkownika przeznaczeniem Serwera Cloud. Zalecamy następujące ilości:
 
Typ Serwera Cloud GB pamięci RAM
minimalnie zalecane
Serwer www 2 4
Serwer www LAMP 2 4
Serwer www WAMP 2 4
Serwer poczty 1 2
Serwer baz danych 2 4
Serwer plików 1 2
Wirtualny desktop 2 6
Firewall 1 2
Dedykowany serwer gier 6 8
Zasadniczo systemy operacyjne Windows wymagają więcej zasobó niż systemy operacyjne Linux, nawet jeśli chodzi o ilość zainstalowanej pamięci RAM.

Jeśli uważasz iż ilość zainstalowanej pamięci RAM jest zbyt duża, zawsze możesz ją zmniejszyć.
Należy zauważyć, iż jeśli Serwer Cloud jest "zarchiwizowany", koszt pamięci RAM nie będzie odejmowany od stanu konta przez cały okres archiwizacji oraz powiązane zasoby zostaną uwolnione. W momencie przywracania, ilość pamięci RAM będzie musiała być ponownie ustawiona.