COMPUTING > Serwery Cloud > Opis szablonów > Ubuntu Server 20.04 LTS 64bit - Nextcloud

Ubuntu Server 20.04 LTS 64bit - Nextcloud Przewodnik po usłudze Serwer Cloud Pro Przewodnik po usłudze Serwer Cloud Smart

Charakterystyka

Ten szablon jest oparty na Ubuntu Server 20.04 LTS i oferuje pakiet Nextcloud ze zintegrowanym oprogramowaniem do edycji dokumentów.

Nextcloud to platforma internetowa typu open source działająca za pośrednictwem przeglądarki, oferująca usługi zdalnej archiwizacji, edycji i udostępniania danych. Zintegrowana z aplikacjami takimi jak OnlyOffice i Collabora Online, aplikacja działa podobnie do Google Suite (Google Drive), MS Office 365/Teams, Dropbox, Wetransfer, umożliwiając współdzielenie i pracę nad tymi samymi dokumentami w tym samym czasie, współpracowanie za pomocą czatu, wideo rozmów lub grup roboczych (kontakty, kalendarze, poczta), a wszystko to prywatnie i przy zachowaniu pełnej kontroli nad przesyłanymi danymi. Otwarte interfejsy API oznaczają, że można go zintegrować z istniejącymi otwartymi i prywatnymi systemami informatycznymi, takimi jak Active Directory, zewnętrzna pamięć masowa, inne platformy chmurowe, edukacyjne i do współpracy, przekształcając je w rzeczywistą bramę, za pośrednictwem której można korzystać ze wszystkich usług wymaganych do pracy indywidualnej i grupowej. Nextcloud wywodzi się z gałęzi ownCloud i został stworzony przez programistę początkowego projektu, który aktywnie rozwija i utrzymuje go wraz z innymi członkami oryginalnego zespołu ownCloud.
Nextcloud skierowany jest do użytkowników prywatnych oraz firm, które nie chcą powierzać swoich danych osobowych osobom trzecim. Nextcloud jest darmowy i gwarantuje administratorowi pełną kontrolę nad danymi. Jedną z jego mocnych stron jest łatwość użytkowania, co oznacza, że wiele funkcji jest gotowych do użycia w ciągu kilku minut
.

Główne funkcjonalności:
  • Wieloplatformowość: działa pod głównymi systemami operacyjnymi (Windows, macOS, Linux) oraz na urządzeniach mobilnych (iOS i Android);
  • Dostęp przez przeglądarkę (Chrome, Explorer, Firefox, Safari);
  • Dostępność aplikacji mobilnych dla Androida i iOS;
  • Możliwość synchronizacji na komputerze oraz urządzeniach mobilnych;
  • Dostępność wtyczek Chrome;
  • Funkcjonalność Przeciągnij-Upuść dla wgrywania plików i katalogów.
Dostępne narzędzia:
  • Jednoczesne wyświetlanie i edytowanie dokumentów przez wielu użytkowników za pośrednictwem preinstalowanej aplikacji ONLYOFFICE;
  • Galeria na pliki obrazów;
  • Grupy i użytkownicy o sprecyzowanych uprawnieniach do plików;
  • Indywidualne limity przestrzeni dla użytkowników;
  • Udostępnianie danych w głównych sieciach społecznościowych lub witrynach internetowych;
  • Galeria Aplikacji posiadająca wiele dodatkowych funkcji. Przykładowo: https://apps.nextcloud.com
Oprogramowanie jest instalowane przy użyciu pakietów SNAP z oficjalnego Repozytorium Ubuntu. Serwer dokumentów OnlyOffice jest instalowany bezpośrednio z Galerii Aplikacji.

Fail2ban jest zainstalowany na tym szablonie w celu ochrony przed atakami brute force na porcie 22 oraz portach serwerów pocztowych.

Dostęp

Dostęp administracyjny do usługi można uzyskać poprzez SSH za pomocą nazwy użytkownika “root” oraz ustawionego hasła do serwera.
Nextcloud jest dostępny poprzez przeglądarkę pod adresem https://IPSERWERA. Interfejs logowania może zostać wykorzystany zarówno do uzyskania dostępu administracyjnego, jak również do logowania dla poszczególnych użytkowników utworzonych przez admina.

Konfiguracja

Prawa ikona na górnym pasku przeglądarki przenosi do menu, z którego można skorzystać z dedykowanych podmenu w celu skonfigurowania ustawień, dodania nowych funkcji/rozszerzeń lub utworzenia nowych użytkowników.
Więcej szczegółów dostępnych jest w poradniku udostępnionym przez dewelopera:
https://docs.nextcloud.com/server/22/user_manual/
Sugerujemy przeczytanie poniższych poradników w celu zagwarantowania bezpieczeństwa swoich danych:
https://docs.nextcloud.com/server/22/admin_manual/installation/harden_server.html

Fail2ban jest zainstalowany na tym szablonie w celu ochrony przed atakami brute force na porcie 22.

Szablon posiada otwarte następujące porty:
80 TCP
443 TCP
22 TCP

Wersja szablonu

1.0

Wykaz zmian

-