Informacje handlowe +48 32 441 63 46
  Kontakt telefoniczny +48 32 441 63 46
 
COMPUTING > Serwery Cloud > 14 - Opis Szablonów > ANL-002 - FreeNAS 8.0.1 64bit - Storage Server

ANL-002 - FreeNAS 8.0.1 64bit - Storage Server Przewodnik po usłudze Serwer Cloud Pro

FreeNAS

EOL (End Of Life)
This template is no longer available for creating new Cloud Servers.

Charakterystyka

FreeNAS pod każdym względem jest Systemem Operacyjnym, bazującym na FreeBSD, dedykowanym ekskluzywnie pod NAS (Network Attached Storage) maszyn wirtualnych oraz/lub urządzeń. W obecnej postaci, jest jednym z najlepszych rozwiązań do magazynowania plików. Poza faktem, iż ze względu na graficzny interfejs online, jest on bardzo łatwy w obsłudze, wspiera również wiele protokołów, w tym: AFP, CIFS, FTP, NFS, SSH, SFTP i TFTP, oraz jest kompatybilny z LDAP i mechanizmami autoryzującymi Active Directory. FreeNas dostępny jest na Aruba Cloud z Hypervisorem VMware, oraz, w przypadku utworzenia własnego Cloud Server Storage, nie ma potrzeby konfiguracji maszyny o wysokim poziomie wydajnościowym CPU i RAM. Jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w FreeNas, zalecamy instalację na usłudze o co najmniej 6 GB lub 8 GB RAM.
W trakcie konfiguracji przestrzeni dyskowej, należy pamiętać, iż odradzamy późniejsze rozszerzenie dysku twardego, gdyż nie jest możliwe zarządzanie zmianą przez panel graficzny. W przypadku wielu usług Cloud Serwer istnieje jednak możliwość zmiany liczby dysków bez żadnych skutków ubocznych.

Dostęp

Dostęp do panelu kontrolnego poprzez interfejs online jest możliwy za pomocą publicznego adresu IP, przypisanego do usługi Cloud Server (np.: http://95.110.153.5). Zostanie otwarta strona, na której należy wprowadzić nazwę konta administratora oraz hasło.
Nazwa dostępowa dla konta administratora to "admin" (nie "root", ani "administrator").
Hasło natomiast zostało ustawione w czasie konfiguracji usługi Cloud Server Storage.

Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą również uzyskać dostęp przez SSH, co jest pomocne w przypadku potrzeby sprawdzenia “zaplecza” maszyny wirtualnej, lecz niewymagane do zarządzania Storage.
Biorąc pod uwagę kompletny interfejs graficzny oferowany przez FreeNas, odradzamy usuwanie publicznego adresu IP, przypisanego do Cloud Server Storage; w przypadku usunięcia adresu, dostęp do usługi będzie możliwy jedynie przez inne Serwery Cloud, podłączone do tej samej sieci.

Konfiguracja

Szablon nie posiada specjalnych opcji personalizacyjnych, gdyż jest to standardowa instalacja FreeNAS.

Wersja szablonu

1.0

Wykaz zmian

-