COMPUTING > Serwery Cloud > Dostęp do Serwerów Cloud > Połączenie do Serwera Cloud poprzez RDP

4.2 Połączenie do Serwera Cloud poprzez RDP

RDP (Remote Desktop Protocol) to protokół opracowany przez Microsoft pozwalający na połączenie ze zdalnym komputerem (na przykład Serwerem Cloud) poprzez graficzny interfejs użytkownika. Użycie tego prostego lecz niezwykle użytecznego narzędzia pozwoli Ci używać Serwera Cloud tak jak byś właśnie siedział przed nim, a do kontroli służyć Ci będzie Twoja mysz i klawiatura. Mimo że protokół RDP natywnie jest dla Windows, jest wiele klientów na inne systemy operacyjne (takich jak Linux czy Mac OSx) oraz na systemy mobilne (takich jak Android czy Windows Mobile).

Do połączenia z Serwerem Cloud z komputera z systemem operacyjnym Windows, możesz użyć narzędzia  "Remote Desktop Connection" (Start > Accessories > Remote Desktop Connection).Po uruchomieniu pojawi się okno, w którym zostaniesz poproszony o dane do połączenia.Dla innych programów służących do połączenia, będzie potrzebował użyć poniższych danych:
  • publiczny adres IP przypisany do indywidualnego Serwera Cloud;
  • "administrator" jako użytkownik administracyjny Serwera Cloud;
  • hasło do Serwera Cloud (które zostało nadane w trakcie tworzenia Serwera Cloud);
Po uzyskaniu  dostępu zostanie otwarte okno, które wyświetli pulpitu Serwera Cloud, do którego właśnie zostałeś podłączony. Możesz zarządzać Serwerem Cloud po prostu za pomocą klawiatury i myszy, tak jak gdyby był fizycznie przed tobą.

Pamiętaj, że korzystanie z tego połączenia jest uzależnione od szybkości łącza internetowego.

Remote Desktop Protocol